Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Home

 

 

 

Elida (6-14)   65

Sectional Finals

District Semi-

District

2007

 

 

 

Finals

Finals

 

1

27-Feb

 

 

7:00 PM

 

Elida  41

BGSU Division II District

 

 

 

 

 

St. Marys (12-8) 55

 

Brackets 1 & 2 at

Lima Senior

 

 

Brackets 3 & 4 at

Anthony Wayne

 

2-Mar

Van Wert  54

6:15 PM

 

 

 

 

1

 

OT

 

Van Wert (18-2) 57

 

 

 

 

 

BGSU

7-Mar

Van Wert  53

 

Wauseon (14-6)  48

6:15 PM

 

 

 

 

 

4

28-Feb

 

 

 

6:15 PM

 

Wauseon   54

 

 

 

 

 

 

 

Bryan (5-15)  37

 

 

 

 

 

 

2-Mar

Wauseon  52

 

Rossford (11-9)  45

8:15 PM

 

 

 

 

 

4

28-Feb

 

 

 

8:15 PM

 

Napoleon   45

 

 

 

 

 

Napoleon (8-12) 60

 

BGSU

Lima

10-Mar

Van Wert

Shawnee (12-8) 52

1:00 PM

28-Feb

 

District Champion

2

6:15 PM

 

to Toledo

 

 

Lima Shawnee 60

 

Regional

 

 

 

Kenton (13-7)  42

 

 

 

 

2-Mar

Wapakoneta 70

 

Lima Bath (4-15) 50

8:15 PM

 

 

28-Feb

 

 

 

2

8:15 PM

 

OT

 

 

 

Wapakoneta 64

 

 

Wapako-

 

 

neta (11-9)  69

 

 

BGSU

 

7-Mar

Wapakoneta 44

Defiance (6-14) 62

8:00 PM

 

 

3

27-Feb

 

7:00 PM

 

Defiance 35

 

 

 

 

Eastwood (9-11) 50

OT

 

 

Toledo Central

2-Mar

Catholic   62

3

6:15 PM

 

 

Toledo Central

Catholic (13-6)  37

 

 

 

 

 

Home

 

Oak 

 

 

  Harbor (3-17)  50

Sectional Finals

District Semi-

District

2007

 

 

 

Finals

Finals

 

5

27-Feb

Sandusky

 

 

6:15

 

Perkins    54

Ashland Division II Dist.

 

 

Sandusky

 

 

Perkins (19-1)  67

 

Brackets 5 & 6 at

 Sandusky

 

 

Brackets 7 & 8 at

Mansfield Senior

 

2-Mar

Fostoria  58

Fostoria (11-9)  72

6:15 PM

 

 

 

 

 

5

27-Feb

 

 

 

8:15

 

Fostoria  56

 

 

Port 

 

 

  Clinton (12-8) 62

 

Ashland

7-Mar

Lexington  92

 

Ontario (17-3)  55

6:15 PM

 

 

 

 

 

8

28-Feb

 

 

 

6:15 PM

 

Lexington   84

 

 

 

 

 

 

 

Lexington (12-8) 56

 

 

 

 

 

 

2-Mar

Lexington  66

 

Willard (4-16)  52

8:15 PM

 

 

 

 

 

8

28-Feb

 

 

 

8:15 PM

 

Shelby   74

 

 

 

 

 

Shelby  (16-4)  66

 

Ashland

Upper

10-Mar

Sandusky

Bellevue  (13-7) 59

 

OT

 

District Champion

6

28-Feb

Tiffin

 

to Toledo

6:15 PM

 

Columbian  41

 

Regional

Tiffin

 

 

Columbian (4-16)67

 

 

 

 

2-Mar

Clyde   73

 

Norwalk  (11-9)  49

8:30 PM

 

 

 

 

 

 

6

28-Feb

 

 

 

8:15 PM

 

Clyde  58

 

 

 

 

 

Clyde (10-10)  58

 

 

Ashland

Upper

7-Mar

Sandusky   100

Clear Fork  (4-16) 49

8:00 PM

 

 

7

27-Feb

 

7:00 PM

 

Galion  56

 

 

 

 

Galion  (4-16)  53

 

 

 

Upper

2-Mar

Sandusky    99

7

6:15 PM

 

 

Upper

Sandusky(17-3) 97

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM