Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of 2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.
 

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

ectional Semi-

 

 

District Semi-

 

1

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2017

 

 

 

 

PDF View

 

 

 

 

BGSU Division 2 Dist.

 

 

Tiffin

 

 

 

Columbian (8-13) 53

 

Anthony Wayne and Lake Sectionals

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

 

 

 

Ohio Northern

 

 

Anthony Wayne H.S.

 

 

Mansfield Senior

 

 

3-Mar

 

 

 

 

 

6:15 PM

Napoleon (9-15) 57

 

 

Napoleon (7-15) 56

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anthony Wayne H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

 

 

 

 

6:15 PM

 

Napoleon (8-15)  58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2OT

 

 

Oak Harbor (8-14) 53

 

 

BGSU

 

 

 

 

 

8-Mar

Wauseon (23-1) 57

 

 

 

 

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wauseon (21-1)  61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anthony Wayne H.S.

 

 

 

 

 

3-Mar

Wauseon (22-1) 59

 

 

Maumee (6-16) 67

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anthony Wayne H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Maumee (7-16)  40

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

Bowling

 

 

 

 

 

Green (3-19) 60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BGSU

 

 

 

 

 

11-Mar

Wauseon (24-1)

 

 

 

 

2:00 PM

 

 

 

Toledo Central

 

 

District Champion

 

 

Catholic (6-16)   52

 

 

to BGSU

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Lake H.S.

 

 

Vs. Mansfield Senior

 

 

3-Mar

Toledo Central

 

District Winner

 

 

6:15 PM

Catholic (7-16) 58

 

 

Toledo

 

 

 

 

 

Rogers (11-11)  49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lake H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Toledo Scott (3-20) 43

 

 

 

6:15 PM

 

 

 

 

 

Toledo

 

 

 

 

 

Scott (2-20)  53

 

 

BGSU

Toledo

 

 

 

 

8-Mar

Woodward (10-14) 45

 

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rossford (12-10)  71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lake H.S.

Toledo

 

 

Toledo

 

3-Mar

Woodward (9-14) 59

 

 

Woodward (7-14) 62

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lake H.S.

 

Toledo

 

 

 

28-Feb

 

Woodward (8-14) 78

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fostoria (5-17) 59

 

 

 

Copyright 2017 Davey1

 

 

 

 

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

2

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ONU Division 2 District

 

 

Upper

 

 

 

Sandusky (22-0)  68

 

Lima Senior and Paulding Sectionals

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

 

 

 

BGSU

 

 

Lima Senior H.S.

 

 

Mansfield Senior

 

 

3-Mar

Upper

 

 

Lima

 

6:15 PM

Sandusky (23-0) 42

 

 

Shawnee (12-10)  61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Senior H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

 

 

 

 

6:15 PM

 

Kenton (14-9)  67

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kenton (13-9)  71

 

 

Ohio Northern Univ.

Upper

 

 

 

 

8-Mar

Sandusky (24-0) 53

 

 

 

 

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wapakoneta (20-2) 44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OT

 

 

 

 

 

Lima Senior H.S.

 

 

 

 

 

3-Mar

Wapakoneta (21-2) 39

 

 

Defiance (11-11) 41

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Senior H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Defiance (12-11)  42

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Bath (4-18) 40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ohio Northern Univ.

 

 

 

 

 

11-Mar

Elida (16-9)

 

 

 

 

3:00 PM

 

 

 

Ottawa-

 

 

District Champion

 

 

Glandorf (20-2)  72

 

 

to BGSU

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulding H.S.

 

 

Vs. North Ridgeville

 

 

3-Mar

Ottawa-

 

District Winner

 

 

6:15 PM

Glandorf (21-2)  41

 

 

 

 

 

 

 

 

Bryan (13-9)  50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulding H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Bryan (14-9)  56

 

 

 

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

OT

 

 

Celina (6-16)  41

 

 

Ohio Northern Univ.

 

 

 

 

 

8-Mar

Elida (15-9) 58

 

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elida (13-9)  64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulding H.S.

 

 

 

 

 

3-Mar

Elida (14-9)  46

 

 

Van Wert (12-10)  68

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulding H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Van Wert (13-10) 58

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

St. Marys (8-14)  59

 

 

 

Copyright 2017 Davey1

 

 

 

 

Sectional Semi-

 

 

District Semi-

 

3

Final

 

Sectional Finals

Finals

District Finals

2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mansfield Div. 2 District

 

 

 

 

 

 

Vermilion (17-5)  44

 

Galion and Willard Sectionals

 

 

 

 

 

Jump To:

 

 

 

 

 

BGSU

 

 

Galion H.S.

 

 

Ohio Northern

 

 

3-Mar

 

 

 

Port

 

6:15 PM

Ontario (19-5) 45

 

 

Clinton (4-18)  42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galion H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

 

 

 

 

6:15 PM

 

Ontario (18-5)  48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ontario (17-5)  56

 

 

Mansfield Sr. H.S.

 

 

 

 

 

8-Mar

Lexington (17-7)  33

 

 

 

 

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lexington (15-7)  49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galion H.S.

 

 

 

 

 

3-Mar

Lexington (16-7) 52

 

 

Norwalk (7-15) 61

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galion H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Norwalk (8-15)  41

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shelby (14-8)  53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mansfield Sr. H.S.

 

 

 

 

 

11-Mar

Sandusky (21-4)

 

 

 

 

2:00 PM

 

 

 

 

 

 

District Champion

 

 

Huron (16-4)  40

 

 

to BGSU

 

 

 

 

 

Regional

 

 

 

 

 

 

 

 

Willard H.S.

 

 

Vs. Ohio Northern

 

 

3-Mar

Sandusky

 

District Winner

 

 

6:15 PM

Perkins (19-5)  42

 

 

Mansfield

 

 

 

 

 

Madison (12-10)  49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Willard H.S.

 

Sandusky

 

 

 

28-Feb

 

Perkins  (18-5)  59

 

 

 

6:15 PM

 

 

 

 

 

Sandusky

 

 

 

 

 

Perkins (17-5)  77

 

 

Mansfield Sr. H.S.

 

 

 

 

 

8-Mar

Sandusky (20-4)  42

 

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sandusky (18-4)  65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Willard H.S.

 

 

 

 

 

3-Mar

Sandusky (19-4) 57

 

 

Bellevue (9-13)  50

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Willard H.S.

 

 

 

 

 

28-Feb

 

Bellevue (10-13)  53

 

 

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Clyde (6-16)  46

 

 

 

Copyright 2017 Davey1

 

 

 

 

... 

web statistics
...
Last Updated: March 11, 2017 06:09 PM