Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of 2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Home

 

Sectional Semi-

Sectional Finals

District Semi-

District

 

Finals

Finals

Finals

2014

 

 

 

 

Mansfield Division 2 Dist.

 

 

Ontario (21-1)  49

 

 

Bucyrus and Willard Sectionals

 

 

Bucyrus H.S.

28-Feb

Lexington (16-8) 52

Lexington (14-8)  58

6:15 PM

 

Bucyrus H.S.

 

 

25-Feb

 

 

6:15 PM

 

Lexington (15-8) 56

 

 

 

Clear Fork (10-11)  43

 

Mansfield Senior

Sandusky

5-Mar

Perkins (21-3)  44

6:15 PM

 

 

 

Sandusky

 

 

 

Perkins (19-3)  76

 

 

 

 

 

 

 

 

Willard H.S.

Sandusky

 

28-Feb

Perkins (20-3) 66

 

Sandusky (4-18)  65

8:00 PM

 

Willard H.S.

 

 

25-Feb

 

 

8:00 PM

 

Sandusky (5-18)  32

 

 

 

Bellevue (4-18)  46

 

Mansfield Senior

8-Mar

Norwalk (25-1)

7:00 PM

 

District Champion

 

to BGSU

 

Clyde  (15-7)  44

 

Regional

 

 

 

 

vs. Westlake

Willard H.S.

 

District Winner

28-Feb

Clyde (16-7)  45

 

Port Clinton (8-12)  45

6:15 PM

 

 

Willard H.S.

 

 

 

25-Feb

 

 

 

6:15 PM

 

Oak Harbor (7-16) 34

 

 

 

 

 

Oak Harbor (6-16)  56

 

 

Mansfield Senior

 

5-Mar

Norwalk (24-1) 55

8:00 PM

 

 

 

Shelby (8-13)  37

 

 

 

 

 

Bucyrus H.S.

 

28-Feb

Norwalk (23-1) 74

Galion  (12-10)  40

8:00 PM

Bucyrus H.S.

 

25-Feb

 

8:00 PM

 

Norwalk (22-1)  54

 

Norwalk  (21-1)  69

Copyright 2014 Davey1

 

 

 

 

Home

 

Sectional Semi-

Sectional Finals

District Semi-

District

 

Finals

Finals

Finals

2014

 

 

 

 

Toledo Division 2 District

 

 

Lake  (21-1)  74

 

 

Clay and Anthony Wayne Sectionals

 

 

Oregon Clay H.S.

Toledo

28-Feb

Rogers (14-9) 43

Rossford  (15-6)  67

6:15 PM

 

Oregon Clay H.S.

 

 

25-Feb

Toledo

 

6:15 PM

 

Rogers (13-9)  94

 

Toledo

 

Rogers  (12-9)  69  OT

 

Toledo Central Cath.

5-Mar

Defiance (20-3)  56

6:00 PM

 

 

 

 

 

 

Defiance  (18-3)  46

 

 

 

 

 

 

 

 

Anthony Wayne H.S.

 

 

28-Feb

Defiance (19-3) 44

 

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

Maumee  (4-17)  30

 

 

 

Toledo Central Cath.

8-Mar

Defiance (21-3)

2:00 PM

 

District Champion

 

to BGSU

 

Bryan  (13-8)  49

 

Regional

 

 

 

 

vs. Findlay

Anthony Wayne H.S.

 

District Winner

28-Feb

Wauseon (18-6) 57

 

Wauseon (16-6)  60

6:15 PM

 

 

Anthony Wayne H.S.

 

 

 

26-Feb

 

 

 

7:00 PM

 

Wauseon (17-6)  63

 

 

 

 

 

Napoleon  (9-13)  37

 

 

Toledo Central Cath.

 

5-Mar

Wauseon (19-6)  42

8:15 PM

 

Toledo

 

 

Scott  (13-6)  114

 

 

 

 

 

Oregon Clay H.S.

Toledo

28-Feb

Scott (14-6) 55

Genoa  (9-13)  86

8:00 PM

Oregon Clay H.S.

 

25-Feb

 

8:00 PM

 

Genoa (10-13)   60

Toledo

Woodward  (10-11)  84

Copyright 2014 Davey1

 

 

 

 

 

Home

 

Sectional Semi-

Sectional Finals

District Semi-

District

2014

 

Finals

Finals

Finals

 

 

 

Findlay Division 2 District

 

 

Elida (19-3)  49

 

 

Lima Senior and Riverdale Sectionals

 

 

Lima Senior

28-Feb

Elida (20-3) 60

St. Marys  (10-12)  64

6:15 PM

 

Lima Senior

 

 

25-Feb

 

 

6:15 PM

 

St. Marys (11-12) 43

 

 

 

Lima Shawnee (8-14) 58

 

Liberty-Benton H.S.

5-Mar

Elida (21-3)  51

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

Kenton  (7-14) 48

 

 

 

 

 

 

 

 

Riverdale H.S.

 

 

28-Feb

Kenton (8-14) 47

 

8:00 PM

 

 

 

Tiffin

 

 

Columbian (12-10) 45

 

 

 

Liberty-Benton H.S.

8-Mar

Lima Bath (20-4)

7:00 PM

 

District Champion

Upper

 

to BGSU

 

  Sandusky (11-11) 60

 

Regional

 

 

 

 

vs. Toledo

Riverdale H.S.

Upper

 

District Winner

28-Feb

Sandusky (12-11) 56

 

Otsego (9-13)   58

6:15 PM

 

 

Riverdale H.S.

 

 

 

26-Feb

 

 

 

7:00 PM

 

Otsego (10-13)  46

 

 

 

 

 

Fostoria  (2-19)   36

 

 

Liberty-Benton H.S.

 

5-Mar

Lima Bath (19-4) 53

8:00 PM

 

 

 

Lima Bath (17-4)  66

 

 

 

 

 

Lima Senior

 

28-Feb

Lima Bath (18-4) 76

Celina  (13-8)  54

8:00 PM

Lima Senior

 

25-Feb

 

8:00 PM

 

Celina (14-8)  51

 

Wapakoneta (5-17)  41

Copyright 2014 Davey1

 

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: April 02, 2021 06:46 PM