Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Home

 

 

Sectional Semi-

Sectional Finals

District Semi-

District

2009

 

Finals

Finals

Finals

 

 

Mansfield

BGSU Division 1 District

 

 

Senior (14-6)  54

 

 

Brackets 1 & 2 at

Willard

 

 

Brackets 3 & 4 at

Liberty-Benton

 

 

1

6-Mar

Mansfield

Ashland (6-14)  60

6:15 PM

Senior (15-6) 63

 

 

 

 

 

 

1

3-Mar

 

 

6:15 PM

 

Ashland (7-14)  51

 

Marion

 

Harding (7-13)  49

Willard

12-Mar

7:00 PM

 

Mansfield

 

Madison (20-2) 46

 

 

Mansfield

 

 

 

Madison (18-2) 80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fremont

2

6-Mar

Mansfield

 

  Ross (10-10)  64

8:00 PM

Madison (19-2) 65

 

 

 

 

OT

 

 

2

3-Mar

Fremont

 

8:00 PM

 

  Ross (11-10) 56

 

 

 

Sandusky (4-16) 58

 

 

BGSU

Lima

14-Mar

Senior (19-4)

7:00 PM

 

Lima

District Champion

 

  Senior (16-4) 63

to Akron

 

Regional

 

Lima

 

 

Senior (17-4) 69

vs. Toledo

 

 

District Winner

Bowling

3

6-Mar

 

 

Green (9-11)  58

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

3-Mar

Bowling

 

 

6:15 PM

 

Green (10-11) 56

 

 

Anthony

 

 

Wayne (5-15)  48

Liberty-Benton

Lima

 

12-Mar

Senior (18-4) 74

 

7:00 PM

 

Perrys-

 

 

  burg (16-3) 49

 

 

 

 

 

 

 

 

Perrys-

4

6-Mar

burg (17-3)  60

Findlay (14-5)  71

8:00 PM

 

 

 

 

4

3-Mar

 

8:00 PM

 

Findlay (15-5)  44

 

Maumee (4-16)  29

 

Home

 

 

Sectional Semi-

Sectional Finals

District Semi-

District

2009

 

Finals

Finals

Finals

 

 

Toledo St.

Toledo Division 1 District

 

 

John's (15-5)  74

 

 

Brackets 5 & 6 at

Toledo Waite

 

 

Brackets 7 & 8 at

Toledo Cent. Cath.

 

6-Mar

Toledo St.

6:15 PM

John's (16-5) 60

Sylvania

5

 

 

Northview (6-14) 74

 

 

 

 

 

3-Mar

Sylvania

 

5

6:15 PM

 

Northview (7-14)46

 

Toledo

 

Bowsher (5-13)  52

 

Univ. of Toledo

Toledo St.

12-Mar

John's (17-5)  69

6:15 PM

 

 

 

 

 

Sylvania

 

 

 

Souhview (19-1) 77

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

Sylvania

 

6-Mar

Souhview (20-1) 55

 

Spring-

8:00 PM

 

  field (10-10)  49

 

 

 

 

 

3-Mar

Oregon

 

6

8:00 PM

 

  Clay (5-15)  42

 

Oregon

 

  Clay (4-15)  54

 

 

Univ. of Toledo

Toledo St.

14-Mar

John's (18-5)

7:00 PM

Toledo 

 

District Champion

 

Waite (14-4)  63

 

to Akron

 

 

Regional

 

 

6-Mar

Toledo

 

vs. BGSU

Toledo St.

7

6:15 PM

Scott (7-13)  54

 

District Winner

Francis (11-8)  53

 

 

 

 

 

 

 

3-Mar

 

 

 

7

7:00 PM

Toledo

 

 

Toledo

 

  Scott (6-13)  66

 

 

Scott (5-13)  54

OT

 

 

 

Univ. of Toledo

Toledo

Toledo

12-Mar

Rogers (17-4) 55

Rogers (14-4)  93

8:00 PM

 

 

8

4-Mar

Toledo

 

6:15 PM

 

Rogers (15-4)  75

 

Toledo

 

 

Woodward (3-15)60

 

 

 

Toledo

6-Mar

Rogers (16-4) 57

Toledo

8:00 PM

Whitmer (5-15)  44

 

 

 

4-Mar

 

8

8:00 PM

Toledo

Toledo

 

Start (14-6)  69

Start (13-6)  58

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM