Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Home

 

 

Sectional Semi-

Sectional Finals

District Semi-

District

2008

 

Finals

Finals

Finals

 

Lima

 

 

Shawnee (17-2) 70

BGSU Division 2 District

 

 

 

 

Brackets 1 & 2 at

Lima Senior

 

 

Lima

Brackets 3 & 4 at

Anthony Wayne

 

1

22-Feb

Shawnee (18-2) 53

 

Elida (7-13)   45

6:15 PM

 

 

 

 

 

1

19-Feb

 

 

 

7:00 PM

 

St. Marys (3-18) 40

 

 

 

 

St. Marys (2-18) 50

 

BGSU

Toledo Central

27-Feb

Catholic (14-8)  38

 

Napoleon (14-6) 68

6:15 PM

 

 

 

 

 

4

20-Feb

Toledo Central

 

 

 

6:15 PM

 

Catholic (12-8)  58

 

 

 

Toledo Central

 

 

 

Catholic (11-8)  75

 

 

 

 

Toledo Central

 

22-Feb

Catholic (13-8) 60

 

Wauseon (15-5) 40

8:00 PM

 

 

OT

 

 

4

20-Feb

 

 

 

8:00 PM

 

Defiance (15-5) 44

Perrysburg HS

 

 

1-Mar

 

Defiance (14-5)  48

2:00 PM

BGSU

Toledo

29-Feb

Libbey (21-2)

Van Wert (13-7)  52

7:00 PM

 

 

District Champion

2

20-Feb

 

to BGSU

6:15 PM

 

Van Wert (14-7) 46

 

Regional

Wapa-

 

 

   koneta (6-14)  44

 

 

vs. Columbus2

 

 

District Winner

22-Feb

Van Wert (15-7) 29

 

Celina (7-13)  64

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

2

20-Feb

 

 

 

8:00 PM

 

Celina (8-13) 35

 

 

 

 

 

Lima Bath (9-11)  54

 

 

BGSU

Toledo

27-Feb

Libbey (20-2)  67

8:00 PM

Toledo

 

 

Libbey (18-2)  77

 

 

 

 

 

 

Toledo

3

22-Feb

Libbey (19-2) 52

Rossford (7-13)  50

6:15 PM

 

 

3

19-Feb

 

7:00 PM

 

Bryan (6-15)  53

 

Bryan (5-15)  65

 

 

 

 

 

Home

 

 

 

Fostoria (19-1) 65

Sectional Finals

District Semi-

District

2008

 

 

 

Finals

Finals

 

5

19-Feb

Ashland Division 2 District

 

 

6:15 PM

 

Fostoria (20-1) 61

 

 

Oak

 

Brackets 5 & 6 at

 Sandusky

 

  Harbor (2-18) 28

 

Brackets 7 & 8 at

Mansfield Senior

 

 

Tiffin  Colum-

22-Feb

Fostoria (21-1) 68

  bian (10-10)  57

6:15 PM

 

 

 

 

 

5

19-Feb

Tiffin Colum-

 

 

8:00 PM

 

bian (11-10)  48

 

 

Sandusky

 

 

Perkins (9-11) 55

 

Ashland

27-Feb

Shelby (19-4) 55

 

Kenton (16-4)   55

6:15 PM

 

 

 

 

 

8

20-Feb

 

 

 

6:15 PM

 

Kenton (17-4) 54

 

 

 

 

 

 

 

Willard (10-10)   47

 

 

 

 

 

 

22-Feb

Shelby (18-4) 81

 

Shelby (16-4)   62

8:00 PM

 

 

 

 

 

8

20-Feb

 

 

 

8:00 PM

 

Shelby (17-4) 61

 

 

 

 

 

Clear Fork (3-17) 36

 

Ashland

29-Feb

Lexington (19-4)

Norwalk (15-5)  72

7:00 PM

 

 

District Champion

6

20-Feb

 

to BGSU

6:15 PM

 

Norwalk (16-5) 59

 

Regional

 

 

 

Bellevue (5-14)  48

 

 

vs. Westlake

 

 

District Winner

22-Feb

Norwalk (17-5) 49

 

Clyde (17-3)   63

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

6

20-Feb

 

 

 

8:00 PM

 

Clyde (18-3) 55

 

 

 

 

 

Eastwood (15-5) 61

 

 

Ashland

 

27-Feb

Lexington(18-4) 58

8:00 PM

 

Lexington(16-4) 72

 

 

 

 

 

 

 

7

22-Feb

Lexington(17-4) 62

Galion (4-16)  56

6:15 PM

 

 

7

19-Feb

Upper San-

7:00 PM

 

dusky (10-11)  49

Upper

Sandusky (9-11) 81

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM