Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Home

 

 

Sectional Semi-

Sectional Finals

District Semi-

District

2008

 

Finals

Finals

Finals

 

 

Mansfield

BGSU Division 1 District

 

 

Senior (16-4)  67

 

 

Brackets 1 & 2 at

Willard

 

 

Brackets 3 & 4 at

Liberty-Benton

 

 

Mansfield

1

22-Feb

Mansfield

Madison (8-12)  58

6:15 PM

Senior (17-4)  54

 

 

 

 

 

 

1

19-Feb

Marion

 

6:15 PM

 

Harding (6-15)  50

 

Marion

 

Harding (5-15)  60

Willard

28-Feb

7:00 PM

 

OT

Ashland (15-7) 38

 

 

 

 

 

Ashland (13-7)  44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fremont 

2

22-Feb

 

 

  Ross (4-16)  61

8:00 PM

Ashland (14-7) 57

 

 

 

 

 

 

 

2

19-Feb

 

 

8:00 PM

 

Sandusky(10-11)42

 

 

 

Sandusky (9-11) 65

 

 

BGSU

 

1-Mar

Perrysburg (22-1)

8:00 PM

 

District Champion

 

Findlay (12-8) 58

to Akron

 

Regional

 

 

 

Findlay (13-8) 35

vs. Toledo

 

 

District Winner

Anthony

3

22-Feb

 

 

Wayne (9-11)  61

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

19-Feb

Anthony

 

 

6:15 PM

 

Wayne  (10-11) 49

 

 

 

 

 

Maumee (5-15)  55

Liberty-Benton

 

28-Feb

Perrysburg(21-1)40

 

7:00 PM

 

 

 

Perrysburg (19-1) 71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima

4

22-Feb

Perrysburg(20-1)45

 

  Senior (11-9)  38

8:00 PM

 

 

 

 

 

 

 

4

19-Feb

Bowling

 

8:00 PM

 

Green (8-13)  38

 

Bowling

 

Green (7-13)  45

 

 

Home

 

 

Sectional Semi-

Sectional Finals

District Semi-

District

2008

 

Finals

Finals

Finals

 

 

Sylvania

Toledo Division 1 District

 

 

Southview(16-3)80

 

 

Brackets 5 & 6 at

Toledo Waite

 

 

Brackets 7 & 8 at

Toledo Cent. Cath.

 

22-Feb

Sylvania

6:15 PM

Southview (17-3)50

Toledo

5

 

 

Scott (7-10)  84

 

 

 

 

 

19-Feb

Toledo

 

5

7:00 PM

 

Scott (8-10)    65

 

 

 

Springfield (8-12)41

 

Univ. of Toledo

Toledo St.

28-Feb

John's (17-6) 49

Toledo St.

6:15 PM

 

John's  (14-6)  51

 

 

 

 

 

20-Feb

Toledo St.

 

 

6

6:15 PM

 

John's (15-6)   69

 

 

Toledo

 

 

 

Woodward(2-15) 36

 

 

 

 

Toledo St.

 

22-Feb

John's (16-6) 67

 

Oregon

8:00 PM

 

Clay (7-11)   81

 

 

 

 

 

20-Feb

Oregon

 

6

8:00 PM

 

Clay (8-11)   50

 

Toledo

 

Bowsher (4-14) 48

 

 

Univ. of Toledo

Toledo

1-Mar

Whitmer (18-5)

11:00

Toledo

 

District Champion

 

Waite (13-6)  70

 

to Akron

 

 

Regional

 

 

22-Feb

Toledo

 

vs. BGSU

Sylvania

7

6:15 PM

Waite (14-6) 61

 

District Winner

Northview (4-16) 39

 

 

 

 

 

 

 

19-Feb

 

 

 

7

6:15 PM

Toledo

 

 

Toledo

 

Rogers (6-13)  51

 

 

Rogers (5-13)  77

 

 

 

 

Univ. of Toledo

Toledo

28-Feb

Whitmer (17-5) 61

8:00 PM

 

Toledo

 

 

Whitmer (15-5) 56

 

 

 

2 OT's

 

 

Toledo

8

22-Feb

Whitmer (16-5) 69

Toledo St.

8:00 PM

Francis (12-6)  52

 

 

 

19-Feb

 

8:00 PM

Toledo St.

8

Toledo

 

Francis  (13-6) 54

Start (9-9)  48

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM