Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Home

 

 

Edison (12-8)  44

Sectional Finals

District Semi-

District

2005

 

 

Finals

Finals

 

9

22-Feb

Ontario Division III Dist.

 

6:15 PM

 

Margaretta 39

 

 

25-Feb

Brackets 9 & 10 at

Norwalk

 

Margaretta (8-12) 51

6:15 PM

Woodmore 40

Brackets11 &12 at

Galion

 

 

 

Woodmore(18-2)65

 

Ontario

3-Mar

Woodmore 56

New

6:15 PM

 

 London (19-1) 64

 

 

 

 

OT

12

25-Feb

New London 35

 

8:15 PM

 

Collins Western

Clear Fork (11-9)51

 

Reserve (15-5)  49

Ontario

 

5-Mar

Woodmore

10

22-Feb

Collins Western

7:00 PM

8:15 PM

 

Reserve  53

 

District Champion

 

 

Collins Western

 

to Bowling Green

Gibsonburg (13-7)38

25-Feb

Reserve  50

 

Regional

8:15 PM

 

 

Huron (14-6)  49

 

 

Bucyrus (11-9)  43

Ontario

Collins Western

 

3-Mar

Reserve 53

22-Feb

Ashland

8:00 PM

11

7:00 PM

 

  Crestview  39

 

Ashland

 

 

Crestview (13-7) 68

25-Feb

Wynford  40

6:15 PM

Wynford (15-5)  45

ONU Division III District

 

Spencerville(17-3)68

 

 

Brackets 1 & 2 at

Elida

 

22-Feb

Brackets 3 & 4 at

Napoleon

 

1

6:15 PM

 

Spencerville  49

 

25-Feb

Delphos St.

Parkway (5-15)  34

6:15 PM

John's  49

Delphos St.

 

John's (18-2)  66

 

O N U

3-Mar

Archbold 63

6:15 PM

 

Archbold (19-1) 60

 

 

 

 

 

4

25-Feb

Archbold 50

 

8:15 PM

 

Lima Central

Fairview (5-15) 46

 

Catholic (14-6)  37

O N U

 

5-Mar

Archbold

2

22-Feb

7:00 PM

8:15 PM

 

Coldwater  39

 

District Champion

 

 

 

to Bowling Green

Coldwater (7-13) 39

25-Feb

St. Henry  50

 

Regional

8:15 PM

 

 

Wayne 

St. Henry (18-2) 53

 

 

  Trace (12-8)  39

O N U

 

 

3-Mar

St. Henry 58

3

22-Feb

8:00 PM

7:00 PM

 

Wayne Trace  38

 

 

25-Feb

 

Tinora (9-11)   37

6:15 PM

Liberty Center 29

Liberty 

Center (13-7) 47

 

 

 

Lake (6-14)  43

Sectional Finals

District Semi-

District

2005

 

Finals

Finals

5

22-Feb

Waite Division III District

7:00 PM

 

Swanton   30

 

 

Brackets 5 & 6 at

Sylvania Northview

Swanton (3-17) 62

5

25-Feb

Evergreen  36

Brackets 7 & 8 at

Findlay

6:15 PM

 

Evergreen(14-6) 45

 

Bluffton (8-12)  61

Toledo Waite

 

3-Mar

Elmwood  53

8

22-Feb

6:15 PM

 

8:15 PM

 

Patrick Henry  55

 

 

Patrick

25-Feb

 

 

Henry (11-9)  69

8

8:15 PM

Elmwood 42

 

 

 

Elmwood (15-5) 62

 

Toledo Waite

5-Mar

Elmwood

7:00 PM

Genoa (5-15)  51

 

District Champion

 

 

to Bowling Green

6

25-Feb

Delta  45

 

Regional

8:15 PM

 

 

Liberty-

Delta (14-6)  74

 

 

Benton (13-7)  54

Toledo Waite

 

 

3-Mar

Delta  50

22-Feb

8:00 PM

7

6:15 PM

 

Liberty-Benton 58

 

 

25-Feb

 

Lakota (4-16)  41

7

6:15 PM

Liberty-Benton 42

 

Otsego (12-8)  38

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM