Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Home

 

Wapa-

 

 

koneta (10-10) 49

Sectional Finals

District Semi-

District

2005

 

 

 

Finals

Finals

 

1

22-Feb

BGSU Division II District

 

 

7:00 PM

 

Ottawa-Glandorf 41

 

 

Ottawa-

 

Brackets 1 & 2 at

Lima Senior

 

Glandorf (9-11)  62

 

Brackets 3 & 4 at

Springfield

 

 

25-Feb

Van Wert   55

6:15 PM

 

 

Split Session

 

1

 

 

 

Van Wert (14-6) 54

 

 

 

 

 

BGSU

2-Mar

Van Wert  57

 

Paulding (3-17) 51

6:15 PM

 

 

 

 

 

4

23-Feb

 

 

 

6:15 PM

 

Paulding  53

 

 

 

 

 

 

 

Defiance (8-12) 49

 

 

 

 

 

 

25-Feb

Napoleon   41

2 OT

Napoleon (8-12)  63

8:15 PM

 

 

 

 

 

4

23-Feb

 

 

 

8:15 PM

 

Napoleon  74

 

 

 

 

 

Bryan (4-16)  33

 

BGSU

5-Mar

St Marys

Elida (17-3)  51

8:00 PM

23-Feb

 

District Champion

2

6:15 PM

 

to Toledo

Split Session

 

Lima Shawnee 38

 

Regional

Lima

 

 

Shawnee (6-14)  54

 

 

 

 

25-Feb

St. Marys  68

 

St. Marys (17-3)  49

8:15 PM

 

 

 

Split Session

 

 

2

23-Feb

 

 

 

8:15 PM

 

St. Marys  47

 

 

Split Session

 

 

Lima Bath (6-14) 33

 

 

BGSU

 

2-Mar

St. Marys 60

Eastwood (10-10)56

8:00 PM

 

 

3

22-Feb

 

7:00 PM

 

Eastwood  46

 

 

 

 

Rossford (4-16)  53

 

 

 

 

25-Feb

Wauseon  42

3

6:15 PM

 

 

 

Wauseon (9-11) 50

 

 

 

 

 

 

 

Norwalk (14-6) 75

Sectional Finals

District Semi-

District

2005

 

 

 

Finals

Finals

 

5

22-Feb

Ashland Division II Dist.

 

 

7:00 PM

 

Norwalk  66

 

 

 

 

Brackets 5 & 6 at

 Sandusky

 

Fostoria (2-18)  54

 

Brackets 7 & 8 at

Mansfield Madison

 

 

25-Feb

Norwalk   73

5

6:15 PM

 

 

 

 

 

3 OT

 

Bellevue (7-13) 47

 

 

 

 

 

Ashland

2-Mar

Norwalk 68

 

Willard (14-6)  68

6:15 PM

 

 

 

 

 

8

23-Feb

 

 

 

6:15 PM

 

Willard  48

 

 

 

 

 

 

 

Lexington (8-12) 57

 

 

 

 

 

 

25-Feb

Willard   68

 

Ontario (10-10)  60

8:15 PM

 

 

 

 

 

8

23-Feb

 

 

 

8:15 PM

 

Shelby  40

 

 

 

 

 

Shelby (9-11)  64

 

Ashland

5-Mar

Upper Sandusky

Oak Harbor (7-13)43

7:00 PM

 

 

District Champion

6

23-Feb

 

to Toledo

6:15 PM

 

Oak Harbor  40

 

Regional

 

 

 

Clyde (8-12)  39

 

 

 

 

Port

25-Feb

Port Clinton  65

 

Clinton (13-7)  60

8:30 PM

 

 

 

 

 

 

6

23-Feb

 

 

 

8:15 PM

 

Port Clinton  53

 

 

Sandusky

 

 

Perkins (7-13)  51

 

 

Ashland

Upper

2-Mar

Sandusky 93

Galion (7-13)  69

8:00 PM

 

 

7

22-Feb

 

7:00 PM

 

Galion  76

 

 

 

 

Kenton (1-19)  54

 

 

 

Upper

25-Feb

Sandusky  88

7

6:15 PM

 

 

Upper

Sandusky (20-0) 99

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM