Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Home

 

 

Woodmore (17-3) 55

Sectional Finals

District Semi-

District

2004

 

 

Finals

Finals

 

9

2-Mar

Ontario Division III Dist.

 

6:15 PM

 

Woodmore   55

 

Milan

5-Mar

Collins Western

Brackets 9 & 10 at

Norwalk

 

Edison (2-18)   27

6:15 PM

Reserve   63

Brackets11 &12 at

Galion

 

Collins Western

 

Reserve (19-1)  65

 

Ontario

11-Mar

Clear Fork  37

New

6:15 PM

 

London (18-2)  47

 

 

 

 

 

12

5-Mar

Clear Fork  66

 

8:15 PM

 

Clear Fork(14-6) 53

 

Gibsonburg (8-12)46

Ontario

 

13-Mar

Clear Fork

10

2-Mar

7:00 PM

8:15 PM

 

Gibsonburg   50

 

District Champion

 

 

 

to Bowling Green

Huron (6-14)   44

5-Mar

Margaretta  53

 

Regional

8:15 PM

 

 

Ashland

Margaretta(17-3)60

 

 

Crestview (10-10) 38

Ontario

 

 

11-Mar

Wynford  31

2-Mar

8:00 PM

11

6:15 PM

 

Bucyrus   40

 

 

 

 

Bucyrus (8-12)   50

5-Mar

Wynford   62

6:15 PM

Wynford (16-4)  44

Coldwater (8-12)  63

ONU Division III District

 

 

 

2-Mar

Brackets 1 & 2 at

Elida

 

1

6:15 PM

 

Coldwater   30

Brackets 3 & 4 at

Napoleon

 

Spencer-

 

ville (14-6) 57

5-Mar

St. Henry  61

6:15 PM

 

St. Henry (15-5) 50

 

O N U

11-Mar

St. Henry  45

6:15 PM

 

Archbold (17-3)  76

 

 

 

 

 

4

5-Mar

Archbold  45

 

8:15 PM

 

Delphos St.

Fairview (7-13) 52

 

John's (13-7)  53

O N U

 

13-Mar

St. Henry

2

2-Mar

Delphos 

7:00 PM

8:15 PM

 

St. John's  44

 

District Champion

 

5-Mar

Lima Central

 

to Bowling Green

Parkway (1-19)  47

8:15 PM

Catholic  41

 

Regional

Lima Central

 

 

Liberty

Catholic (13-7)  45

 

 

Center (11-9)   41

O N U

Lima Central

 

11-Mar

Catholic   33

3

2-Mar

8:00 PM

7:00 PM

 

Wayne Trace  33

 

Wayne

 

 

Trace (10-10)   53

5-Mar

Tinora   35

6:15 PM

Tinora (11-9)  47

 

 

 

 

Lake (5-15)   65

Sectional Finals

District Semi-

District

2004

 

 

Finals

Finals

 

5

2-Mar

Waite Division III District

 

7:00 PM

 

Lake   38

 

 

 

Brackets 5 & 6 at

Sylvania Northview

 

Delta (4-16)   58

5

5-Mar

Genoa  34

Brackets 7 & 8 at

Findlay

 

6:15 PM

 

Genoa (9-11)  54

 

Bluffton (9-10)   71

Toledo Waite

 

11-Mar

Patrick Henry 46

8

2-Mar

6:15 PM

 

8:15 PM

 

Bluffton  41

 

 

 

5-Mar

 

 

Otsego (13-7)   56

8

8:15 PM

Patrick Henry 53

 

Patrick

 

Henry (14-6)  60

 

Toledo Waite

13-Mar

Liberty-Benton

7:00 PM

Swanton (0-20) 34

 

District Champion

 

 

to Bowling Green

6

5-Mar

Evergreen  35

 

Regional

8:15 PM

 

 

Evergreen(11-9) 77

 

 

Elmwood (11-9)  62

Toledo Waite

 

 

11-Mar

Liberty-Benton 60

2-Mar

8:00 PM

7

6:15 PM

 

Elmwood   49

 

 

5-Mar

 

Lakota (2-18)  43

7

6:15 PM

Liberty-Benton 36

Liberty-

Benton (17-2)   68

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM