Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Home

 

Ottawa-

 

 

 Glandorf (19-1)  75

Sectional Finals

District Semi-

District

2004

 

 

 

Finals

Finals

 

1

2-Mar

Ottawa-

BGSU Division II District

 

 

6:15 PM

 

Glandorf   56

 

 

 

 

Brackets 1 & 2 at

Ohio Northern

 

Lima Bath (3-17)  38

 

Brackets 3 & 4 at

Perrysburg

 

 

Ottawa-

5-Mar

Glandorf  84

Elida (12-8)   51

6:15 PM

 

 

 

 

 

1

2-Mar

 

 

 

8:15 PM

 

Elida   48

 

 

St. Marys

 

 

Memorial (14-6)   47

 

BGSU

Ottawa-

10-Mar

Glandorf  60

 

Eastwood (14-6)  36

6:15 PM

 

 

 

 

 

4

3-Mar

 

 

 

6:15 PM

 

Bryan   58

 

 

 

 

 

 

 

Bryan (10-10)  43

 

 

 

 

 

 

5-Mar

Fostoria  72

 

Napoleon (2-18) 69

8:15 PM

 

 

 

 

 

4

3-Mar

 

 

 

8:15 PM

 

Fostoria   63

 

 

 

 

 

Fostoria (17-3)  70

 

BGSU

Lima

13-Mar

Ottawa-Glandorf

Shawnee (16-4) 89

1:00 PM

 

 

District Champion

2

3-Mar

 

to Toledo

6:15 PM

 

Lima Shawnee 47

 

Regional

 

 

 

Paulding (9-11)  41

 

 

 

 

5-Mar

Van Wert 41

 

Van Wert (16-4)  55

8:15 PM

 

 

 

 

 

 

2

3-Mar

 

 

 

8:15 PM

 

Van Wert  51

 

 

 

 

 

Wapakoneta(6-14)38

 

 

BGSU

 

10-Mar

Wauseon  43

Defiance (10-10)  49

8:00 PM

 

 

3

2-Mar

 

7:00 PM

 

Defiance   40

 

 

 

 

Rossford (6-14)   38

 

 

 

 

5-Mar

Wauseon  53

3

6:15 PM

 

 

 

Wauseon (18-2) 47

 

 

 

 

 

 

 

Vermilion (12-8)  51

Sectional Finals

District Semi-

District

2004

 

 

 

Finals

Finals

 

5

2-Mar

Ashland Division II Dist.

 

 

7:00 PM

 

Vermilion   49

 

 

 

 

Brackets 5 & 6 at

 Sandusky

 

Bellevue (2-18)  44

 

Brackets 7 & 8 at

Mansfield Madison

 

 

5-Mar

Port Clinton  58

5

6:15 PM

 

 

 

 

Port 

 

 

Clinton (16-4)  78

 

 

 

 

 

Ashland

10-Mar

Willard   68

 

Kenton (0-20)  47

6:15 PM

 

 

 

 

 

8

3-Mar

 

 

 

6:15 PM

 

Willard   59

 

 

 

 

 

 

 

Willard (16-4)  72

 

 

 

 

 

 

Upper

5-Mar

Willard  61

 

Sandusky (7-13)  46

8:15 PM

 

 

 

 

 

8

3-Mar

 

 

 

8:15 PM

 

Lexington  39

 

 

 

 

 

Lexington (5-15)  57

 

Ashland

13-Mar

Willard

Norwalk (12-8)  66

7:00 PM

 

 

District Champion

6

3-Mar

 

to Toledo

6:15 PM

 

Norwalk    64

 

Regional

Sandusky

 

 

Perkins (7-13)  46

 

 

 

 

5-Mar

Norwalk  53

 

Oak Harbor(10-10)57

8:30 PM

 

 

 

 

 

 

6

3-Mar

 

 

 

8:15 PM

 

Clyde   53

 

 

 

 

 

Clyde (7-13)  68

 

 

Ashland

 

10-Mar

Shelby  60

Ontario (15-5)  50

8:00 PM

OT

 

7

2-Mar

 

7:30 PM

 

Ontario   55

 

 

 

 

Galion (6-14)   44

 

 

 

 

5-Mar

Shelby  73

7

6:15 PM

 

 

 

Shelby (15-5)   58

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM