Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Home

 

Mansfield

 

Madison (4-16)   66

Sectional Finals

District Semi-

District

2004

 

 

Finals

Finals

 

1

2-Mar

BGSU Division I District

 

7:00 PM

 

Ashland   53

 

 

 

Brackets 1 & 2 at

Willard

 

Ashland (7-13)   76

 

Brackets 3 & 4 at

Liberty-Benton

 

 

 

5-Mar

Mansfield

1

6:15 PM

Senior  91

 

 

Mansfield

 

Senior (14-6)  54

 

 

Willard

11-Mar

Tiffin

7:00 PM

Columbian (8-12) 75

 

Mansfield

OT

 

Senior  46

2

3-Mar

Tiffin

 

 

6:30 PM

 

Columbian   70

 

 

Marion

 

 

 

Harding (9-11)  65

 

 

 

 

 

 

5-Mar

 

 

Sandusky (13-7) 75

8:15 PM

Sandusky  68

 

 

 

 

2

3-Mar

 

 

8:30 PM

 

Sandusky   73

 

Fremont 

 

Ross (6-14) 61

 

 

BGSU

 

Perrysburg (14-6)59

13-Mar

Mansfield Senior

 

7:00 PM

 

3

2-Mar

District Champion

7:00 PM

 

Perrysburg  53

to Toledo

 

 

Regional

Maumee (6-14)  36

 

Lima Sr.  45

 

 

 

 

5-Mar

 

 

3

6:15 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

Lima Sr. (16-4)  68

 

 

 

 

Liberty-Benton

 

11-Mar

Lima Senior  44

 

7:00 PM

Celina (16-4)  67

 

 

 

4

3-Mar

 

6:15 PM

 

Celina   65

 

Bowling

 

 

Green (14-6)  53

 

 

 

 

5-Mar

Celina   42

Findlay (13-7)   48

8:15 PM

 

 

4

3-Mar

 

8:15 PM

 

Anthony Wayne 57

Anthony

Wayne (9-11)  52

 

 



 

 

Sectional Finals

District Semi-

District

2004

 

Toledo

Finals

Finals

 

Scott (13-6)    81

Toledo Division I District

 

1-Mar

 

5

6:15 PM

Toledo Rogers 54

Brackets 5 & 6 at

Toledo Waite

 

Toledo

 

Brackets 7 & 8 at

Toledo Libbey

 

Rogers (6-11)   83

 

5-Mar

6:15 PM

Toledo Rogers 57

Toledo Central

(At Libbey)

 

Catholic (12-6)  38

 

 

1-Mar

Toledo

 

5

8:15

St. Francis  51

 

Toledo St.

 

Francis (12-6)    61

 

Univ. of Toledo

Toledo

11-Mar

St. John's 59

Toledo St.

6:15 PM

 

John's (16-4)   103

 

 

3-Mar

Toledo 

 

 

6

6:15 PM

St. John's 68

 

 

Toledo

 

 

 

Woodward (4-14)52

 

 

 

 

Toledo 

 

Sylvania

5-Mar

St. John's 78

 

Northview (13-7) 46

8:15 PM

 

3-Mar

Sylvania

 

6

8:15 PM

Northview 37

 

 

 

Springfield (4-16)33

 

 

Univ. of Toledo

Toledo

Toledo

13-Mar

St. John's

Bowsher (3-16)   57

7:00 PM

1-Mar

 

District Champion

7

7:00 PM

Toledo Start  62

 

to Toledo

Toledo

 

 

Regional

Start (3-15)   74

 

 

5-Mar

 

6:15 PM

Toledo Libbey 81

 

7

(At Waite)

 

 

 

 

 

Toledo

 

 

Libbey (14-6)  102

 

 

 

 

 

 

Univ. of Toledo

 

11-Mar

Toledo Libbey 53

Sylvania

8:00 PM

Southview (17-3) 82

 

3-Mar

Sylvania

 

8

6:15 PM

Southview  56

 

Toledo

 

 

Waite (9-9)  57

 

 

 

Sylvania

Oregon

5-Mar

Southview 67

Clay (10-9)  48

8:15 PM

3-Mar

 

8

8:15

Oregon Clay 52

Toledo

Whitmer (11-8)  43

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM