Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Ottawa-

 

 

 Glandorf (15-3)  71

Sectional Finals

District Semi-

District

2003

 

 

 

Finals

Finals

 

1

25-Feb

Ottawa-

BGSU Division II District

 

 

 

 

Glandorf  53

 

 

 

 

Brackets 1 & 2 at

 Lima Senior

 

Van Wert (9-8)  40

 

Brackets 3 & 4 at

Perrysburg

 

 

28-Feb

Ottawa-Glandorf 75

Celina (13-5)  66

 

 

 

 

 

 

1

25-Feb

 

 

 

 

 

Celina  49

 

 

 

 

 

Lima Bath (6-11)  56

 

BGSU

5-Mar

Ottawa-Glandorf 49

 

Eastwood (12-5)  30

 

 

 

 

 

 

4

26-Feb

 

 

 

 

 

Eastwood  44

 

 

 

 

 

 

 

Lake (8-9)  28

 

 

 

 

 

 

28-Feb

Defiance 45

 

Defiance (5-12)  56

 

 

 

 

 

 

4

26-Feb

 

 

 

 

 

Defiance  49

 

 

 

 

 

Paulding (5-13)  39

 

BGSU

Lima

7-Mar

Ottawa-Glandorf

Shawnee (11-5)  83

 

 

 

District Champion

2

26-Feb

 

to Toledo

 

 

Lima Shawnee  54

 

Regional

 

 

 

Wapakoneta (2-15) 64

 

 

 

 

 

28-Feb

Elida  69

 

Elida (13-4)  61

 

 

 

 

 

 

 

2

26-Feb

 

 

 

 

 

Elida  56

 

 

 

 

 

St. Marys (8-10)  45

 

 

BGSU

 

5-Mar

Elida  45

Rossford (4-14)  58

 

 

 

3

25-Feb

 

 

 

Rossford  72

 

 

 

 

Napoleon (4-12)   53

 

 

 

 

28-Feb

Rossford  47

Bryan (8-9)  49

 

 

 

 

3

25-Feb

 

 

 

Fostoria  69

 

Fostoria (14-3)  65

 

 

 

 

 

Port

 

 

  Clinton (17-1) 57

Sectional Finals

District Semi-

District

2003

 

 

 

Finals

Finals

 

5

25-Feb

Ashland Division II Dist.

 

 

 

 

Port Clinton  65

 

 

 

 

Brackets 5 & 6 at

 Sandusky

 

Genoa (9-9) 40

 

Brackets 7 & 8 at

Mansfield Madison

 

 

28-Feb

Port Clinton 42

Norwalk (6-11)  80

 

 

 

 

 

 

5

25-Feb

 

 

 

 

 

Norwalk  42

 

 

Sandusky

 

 

Perkins (1-17)  53

 

Ashland

Upper

5-Mar

Upper Sandusky 44

 

 Sandusky (13-4) 49

 

 

 

 

 

 

8

26-Feb

 

 

 

OT

 

Upper Sandusky 50

 

 

 

 

 

 

 

Ontario (14-3)  47

 

 

 

 

 

 

28-Feb

Upper Sandusky 43

 

Bucyrus (15-3) 64

 

 

 

 

 

 

8

26-Feb

 

 

 

 

 

Bucyrus  31

 

 

 

 

 

Kenton (8-10) 50

 

Ashland

8-Mar

Willard

Bellevue (3-15)  58

 

 

 

District Champion

6

26-Feb

 

to Toledo

 

 

Clyde  59

 

Regional

 

 

 

Clyde (13-5)  65

 

 

 

 

 

28-Feb

Clyde  48

 

Oak Harbor (6-11) 56

 

 

 

 

 

 

 

6

26-Feb

 

 

 

 

 

Oak Harbor  44

 

 

 

 

 

Vermilion (3-15) 55

 

 

Ashland

 

5-Mar

Willard  49

Willard (15-3)  47

 

 

 

7

25-Feb

 

 

 

Willard  78

 

 

 

 

Lexington (9-9)  44

 

 

 

 

28-Feb

Willard 70

Shelby (6-12)  54

 

 

 

 

7

25-Feb

 

 

 

Galion  59

 

 

Galion (8-10)  59

 

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM