Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Waynesfield

 

Goshen (13-5)  43

Sectional Finals

District Semi-

District

2002

 

 

Finals

Finals

 

1

26-Feb

Wapakoneta Division IV District

 

 

 

Fort Recovery  53

 

Fort

 

Brackets 1 & 2 at

Coldwater

 

Recovery (10-7)  48

1-Mar

Minster  59

Brackets 3 & 4 at

Waynefield-Goshen

 

 

 

Minster (13-4)  60

 

Ada (2-15)  66

Wapakoneta

 

5-Mar

Minster  50

26-Feb

 

 

4

 

 

Ada  50

 

 

 

 

Upper Scioto

 

Ridgemont (3-13) 64

1-Mar

Valley   47

 

Upper Scioto

 

New

 

Valley (15-2)  71

 

Bremen (3-14) 31

Wapakoneta

 

8-Mar

Minster

26-Feb

 

2

 

 

New Knoxville  46

 

District Champion

New

 

 

to Miami Univ.

Knoxville (7-11) 37

1-Mar

Marion Local  74

 

Regional

Marion 

 

 

Hardin

Local (12-5) 58

 

 

Northern (6-11)  69

Wapakoneta

 

 

5-Mar

Marion Local  45

26-Feb

 

3

 

 

Hardin Northern 48

 

 

 

 

Riverdale (5-13)  60

1-Mar

Lima Perry  56

 

Lima Perry (12-6) 70

Monroeville(6-11) 49

 

Galion Division IV District

 

26-Feb

 

21

 

 

South Central 74

Brackets 21 & 22 at

Port Clinton

 

South

 

Sandusky

Brackets 23 & 24 at

Lexington

 

  Central (9-9) 57

1-Mar

St. Marys  79

Sandusky

 

St. Marys (16-2) 83

2OT

New London(8-9) 51

Galion

Sandusky

 

5-Mar

St. Marys  69

26-Feb

Mansfield

 

 

24

 

 

Christian 49

 

 

Mansfield

 

Mansfield

 

Christian (5-13)  64

1-Mar

St. Peter's  74

 

Mansfield

 

Norwalk

 St. Peter's (10-7) 59

 

St. Paul (5-13)  53

Galion

Sandusky

 

8-Mar

St. Marys

22

26-Feb

 

 

 

Norwalk St. Paul 58

 

District Champion

 

 

Collins Western

 

to Columbus

Danbury (6-12)  51

1-Mar

Reserve  56

 

Regional

Collins Western

 

 

Reserve (11-7)  67

 

 

Crestline (0-17)  33

Galion

 

 

5-Mar

Plymouth  53

26-Feb

 

23

 

 

Lucas  60

 

 

 

 

Lucas (4-12)  55

1-Mar

Plymouth  72

 

Plymouth (14-3)  65

 

 

 

 

 

Edgerton (7-11)  46

Sectional Finals

District Semi-

District

2002

 

 

Finals

Finals

 

13

26-Feb

Napoleon Division IV Dist.

 

 

 

North Central  66

 

North

 

Brackets 13 & 14 at

Bryan

 

Central (10-7)  51

1-Mar

North Central  36

Brackets 15 & 16 at

Wauseon

 

OT

 

Edon (10-8)  62

 

Hilltop (5-12)  59

Napoleon

 

5-Mar

Holgate   45

26-Feb

 

 

16

 

 

Hilltop  27

 

 

 

 

 

 

Fayette (4-14)  48

1-Mar

Holgate  41

 

 

 

Holgate (9-9)  55

 

Hicksville (10-7)  64

Napoleon

 

8-Mar

Holgate

26-Feb

 

14

 

 

Hicksville  48

 

District Champion

 

 

 

to Toledo

Stryker (10-8)  52

1-Mar

Hicksville  69

 

Regional

 

 

 

Antwerp (11-7)  47

OT

 

Pettisville (7-10)  85

Napoleon

 

 

5-Mar

Hicksville   40

26-Feb

 

15

 

 

Pettisville  54

 

Maumee Valley

 

 

Country Day (11-7) 65

1-Mar

Ayersville  68

 

Ayersville (12-4) 64

Continental(11-6) 55

 

Liberty-Benton Div. IV Dist.

 

26-Feb

 

9

 

 

Continental  66

Brackets 9 & 10 at

Ottawa-Glandorf

 

 

 

Brackets 11 & 12 at

Springfield

 

Leipsic (10-7)  47

1-Mar

Continental  65

 

 

Van Buren (15-2) 58

 

Gibsonburg (2-15) 73

Liberty-Benton

 

5-Mar

Continental  80

26-Feb

 

 

12

 

 

Gibsonburg  51

 

 

North

 

 

 

Baltimore (1-17) 51

1-Mar

Gibsonburg  55

4 OT

 

 

Ottawa Hills (11-7) 50

 

McComb (15-3)  64

Liberty-Benton

 

8-Mar

Continental

26-Feb

 

10

 

 

McComb  42

 

District Champion

 

 

 

to Toledo

Miller City (9-8)  56

1-Mar

Pandora-Gilboa 43

 

Regional

Pandora

 

 

Toledo

Gilboa (12-5)  47

 

 

Christian (7-11) 73

Liberty-Benton

 

 

5-Mar

Pandora-Gilboa 79

26-Feb

 

11

 

 

Toledo Christian  61

 

Cardinal

 

 

Stritch (4-11)  54

1-Mar

Northwood   34

 

 

Northwood (12-7) 74

 

 

 

 

 

Lincolnview (10-7)  73

Sectional Finals

District Semi-

District

2002

 

 

Finals

Finals

 

5

26-Feb

Elida Division IV District

 

 

 

Lincolnview  60

 

Fort

 

Brackets 5 & 6 at

Van Wert

 

Jennings (3-14)  70

1-Mar

Lincolnview  57

Brackets 7 & 8 at

Lima Bath

 

Convoy

 

Cory

Crestview (16-2)  58

2 OT

  Rawson (4-14) 58

Elida

 

5-Mar

Arlington   49

26-Feb

Lima Temple

 

 

8

 

 

Christian   44

 

 

Lima Temple

 

 

 

Christian (6-12)  67

1-Mar

Arlington  61

 

 

 

Arlington (10-6)  64

 

Fairview (2-15)  48

Elida

Delphos St.

 

8-Mar

John

26-Feb

 

6

 

 

Kalida  43

 

District Champion

 

 

 

to Toledo

Kalida (7-9)  59

1-Mar

Ottoville  60

 

Regional

 

 

 

Columbus

Ottoville (10-7)  58

 

 

Grove (5-12)  66

Elida

Delphos St.

 

5-Mar

John   66

26-Feb

 

7

 

 

Columbus Grove 52

 

 

 

Delphos St.

Vanlue (2-15)  46

1-Mar

John  68

Delphos St.

Hopewell

John (12-5)  65

Loudon (4-13)  51

 

Fostoria Division IV District

 

26-Feb

 

17

 

 

Hopewell Loudon  48

Brackets 17 & 18 at

Findlay

 

Fostoria St.

 

Brackets 19 & 20 at

Hopewell-Loudon

 

Wendelin (7-11)  42

1-Mar

Mohawk  54

 

 

Mohawk (12-5) 60

 

Bettsville (4-14)  84

Fostoria

 

5-Mar

Old Fort  68

26-Feb

 

 

20

 

 

Bettsville  41

 

 

Seneca

 

 

 

East (4-13)  53

1-Mar

Old Fort  75

 

 

 

New

Old Fort (14-3)  63

 

 Riegel (7-10)  87

Fostoria

 

8-Mar

Old Fort

18

26-Feb

 

 

 

New Riegel  50

 

District Champion

 

 

 

to Toledo

Carey  (5-12)  46

1-Mar

Arcadia  43

 

Regional

 

 

 

Tiffin

Arcadia (10-8)  52

 

 

 Calvert (10-6) 69

Fostoria

 

 

5-Mar

Tiffin Calvert  43

26-Feb

 

19

 

 

Tiffin Calvert  73

 

Fremont St.

 

 

  Joseph (10-6) 43

1-Mar

Tiffin Calvert  48

Buckeye

Central (16-2)  70

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM