Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Ashland

 

 Crestview (4-13)  47

Sectional Finals

District Semi-

District

2002

 

 

Finals

Finals

 

9

26-Feb

Ashland

Ashland Division III District

 

OT

 

Crestview  46

 

 

 

Brackets 9 & 10 at

Norwalk

 

Edison (7-10)  44

1-Mar

Woodmore  61

Brackets 11 &12 at

Galion

 

 

 

Woodmore (13-5) 62

 

Ashland

7-Mar

Clear Fork  60

 

 

Clear Fork (15-2) 81

 

 

 

 

 

12

1-Mar

Clear Fork  70

 

Colonel

 

Crawford (9-8) 46

 

Ashland

9-Mar

Clear Fork

 

Huron (11-7)  51

 

District Champion

 

Castalia

 

to Bowling Green

10

1-Mar

Margaretta  58

 

Regional

Castalia

 

 

Margaretta (10-7) 58

 

 

Ontario (12-6)  59

Ashland

Castalia

 

7-Mar

Margaretta  40

26-Feb

 

11

 

 

Bucyrus  47

 

 

 

 

Bucyrus (5-13)  61

1-Mar

Wynford  49

 

Wynford (15-3)  49

Allen East (8-10)  47

 

Napoleon Division III District

 

26-Feb

 

1

 

 

Allen East  48

Brackets 1 & 2 at

Elida

 

 

 

Brackets 3 & 4 at

Defiance

 

St. Henry (11-7)  38

1-Mar

Allen East  50

Lima Central

 

Delphos

Catholic (11-6)  29

2 OT

Jefferson (12-4)  53

Napoleon

 

7-Mar

Wayne Trace  54

26-Feb

Delphos

 

 

4

 

 

Jefferson  48

 

 

 

 

 

 

Tinora (9-8)  51

1-Mar

Wayne Trace  55

 

Wayne

 

Trace (11-6)  60

 

Spencerville (5-12) 72

Napoleon

 

9-Mar

Wayne Trace

2

26-Feb

 

 

 

Spencerville  47

 

District Champion

 

 

 

to Bowling Green

Parkway (6-11)  52

1-Mar

Coldwater  49

 

Regional

 

 

 

Coldwater (11-6)  72

OT

 

Bluffton (6-11)  53

Napoleon

 

 

7-Mar

Archbold  38

26-Feb

 

3

 

 

Montpelier  52

 

 

 

 

Montpelier (7-11) 75

1-Mar

Archbold  52

 

Archbold (13-4)  72

 

 

 

 

 

Swanton (4-14)  59

Sectional Finals

District Semi-

District

2002

 

 

Finals

Finals

 

5

26-Feb

Waite Division III District

 

OT

 

Swanton  34

 

 

 

Brackets 5 & 6 at

Sylvania Northview

 

Wauseon (4-13)  57

1-Mar

Liberty Center  55

Brackets 7 & 8 at

Old Fort

 

Liberty

 

Center (15-4)  36

 

Lakota (3-15) 43

Toledo Waite

 

5-Mar

Liberty Center 48

8

26-Feb

 

 

 

 

Lake  30

 

 

 

 

 

 

Lake (8-10) 65

1-Mar

Genoa  40

 

 

OT

Genoa (8-10)  31

 

Delta (4-14)  51

Toledo Waite

 

9-Mar

Patrick Henry

6

26-Feb

 

 

 

Evergreen  45

 

District Champion

 

 

 

to Bowling Green

Evergreen (13-5)  63

1-Mar

Patrick Henry  54

 

Regional

Patrick

 

 

Henry (11-6)  52

 

 

Elmwood (6-12) 51

Toledo Waite

 

 

5-Mar

Patrick Henry  56

26-Feb

 

7

 

 

Otsego  42

 

 

 

 

Otsego (9-8) 72

1-Mar

Liberty-Benton  42

Liberty-

Benton (14-4)  43

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM