Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Ashland

 

 Crestview (3-14) 46

Sectional Finals

District Semi-

District

2001

 

 

Finals

Finals

 

9

27-Feb

Castalia

Ashland & Waite Div. III Dist.

 

 

 

Margaretta  52

 

Castalia

 

Brackets 9 & 10 at

Norwalk

 

 Margaretta (8-9) 65

2-Mar

Huron  48

Brackets 11 &12 at

Galion

 

 

 

Huron (9-9)  61

 

Ashland

6-Mar

Ontario   56

 

 

Bucyrus (7-11)  23

 

 

 

 

 

12

2-Mar

Ontario  71

 

 

 

Ontario (16-1)  64

 

Milan Edison(8-9) 63

Ashland

 

9-Mar

Wynford

27-Feb

 

10

 

 

New London  62

 

District Champion

New

 

 

to Bowling Green

  London (8-9) 72

2-Mar

New London  43

 

Regional

Collins Western

 

 

Reserve (9-8)  49

 

 

Clear Fork (13-4) 81

Ashland

 

 

6-Mar

Wynford   58

27-Feb

 

11

 

 

Clear Fork  61

 

Seneca

 

 

East (0-16)  33

2-Mar

Wynford  73

 

Wynford (15-3)  67

Delta (1-17)  49

 

Brackets 5 & 6 at

Sylvania Northview

27-Feb

Brackets 7 & 8 at

Old Fort

5

 

 

Lake  41

 

 

Lake (7-10)  57

2-Mar

Evergreen  43

 

 

Evergreen (15-3) 56

 

Toledo Waite

6-Mar

Liberty-Benton  55

Liberty-

 

 

 Benton (18-0)  62

 

 

 

 

 

8

2-Mar

Liberty-Benton 49

 

 

 

Woodmore (8-9)  43

 

Genoa (5-12)  35

Toledo Waite

 

10-Mar

Liberty-Benton

6

27-Feb

 

 

 

Swanton  41

 

District Champion

 

 

 

to Bowling Green

Swanton (13-5)  67

2-Mar

Swanton  58

 

Regional

 

 

 

Otsego (16-0)  40

 

 

Lakota (2-16)  69

Toledo Waite

 

 

6-Mar

Swanton  43

27-Feb

 

7

 

 

Lakota  37

 

 

 

 

Elmwood (11-6)  64

2-Mar

Eastwood  50

 

Eastwood (12-5)  93

 

 

 

 

 

St. Henry (6-12)  41

Sectional Finals

District Semi-

District

2001

 

 

Finals

Finals

 

1

27-Feb

ONU Division III District

 

 

 

Coldwater  30

 

 

 

Lima Central

Brackets 1 & 2 at

Elida

 

Coldwater (8-9)  56

2-Mar

Catholic  43

Brackets 3 & 4 at

Defiance

 

Lima Central

 

Catholic (12-5)  46

 

Montpelier (7-10)  63

Ohio Northern

Lima Central

 

6-Mar

Catholic  44

4

27-Feb

 

 

 

 

Fairview  62

 

 

 

 

 

 

Fairview (5-12)  80

2-Mar

Archbold  34

 

 

 

Delphos

Archbold (14-4)  75

 

Jefferson (8-9)  59

Ohio Northern

 

10-Mar

Wayne Trace

2

27-Feb

Delphos

 

 

 

Jefferson  50

 

District Champion

Allen

 

 

to Bowling Green

   East (6-12)  49

2-Mar

Parkway  54

 

Regional

 

 

 

Parkway (12-5)  61

 

 

Bluffton (3-14)  67

Ohio Northern

 

 

6-Mar

Wayne Trace  49

27-Feb

 

3

 

 

Bluffton  45

 

 

 

 

Tinora (5-12)  53

2-Mar

Wayne Trace 56

Wayne

Trace (16-1)  67

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM