Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

 

#9 Cleveland

 

 

 South (20-3)  69

2000 OHSAA Boys Basketball

 

 

 

 

 

3-15 7:00

Division I

 

 

 

Cleveland South  71

 

 

Cleveland St.

 

A

 Ignatius (20-4) 65

 

K

Akron

R

3-18 7:30

O

 

Bedford  67

N

Akron Central-

 

 

 

  Hower (20-4) 78

 

 

 

OT

 

 

 

3-16 7:00

 

 

 

 

Bedford  77

 

 

 

 

 

Bedford (19-5) 79

 

 

Friday

 

3/24/2000

Bedford  54

 

Medina (20-3)  69

6:00 (7)

 

 

OT

 

 

 

3-15 6:15

 

 

 

 

Mansfield  52

 

 

 

#4 Mansfield 

 

 

 

T

  Senior (23-1)  75

 

 

 

O

Toledo

 

 

L

3-18 7:30

 

 

E

 

Toledo Libbey  61

 

D

#1 Toledo

 

 

O

 Libbey (23-0)  75

 

 

 

 

 

 

 

3-15 8:00

 

 

 

 

Toledo Libbey  74

 

 

 

 

 

Toledo Scott (17-6) 69

 

 

Saturday

Cincinnati

 

3/25/2000

St. Xavier

 

#13 Logan (19-4) 37

8:30 (12)

State Champion

 

 

 

 

3-15 7:00

Hilliard

 

 

 

Davidson  77

 

C

Hilliard

 

 

O

 Davidson (20-4)  51

 

 

L

Columbus

 

U

3-18 7:30

Hilliard

 

M

 

Davidson  42

 

B

Columbus

 

 

 

U

 Brookhaven (18-6) 68

 

 

 

S

 

 

 

 

 

3-16 7:00

 

 

 

 

 

Canton McKinley 59

 

 

 

#10 Canton

 

 

 

 McKinley (19-5)  99

 

 

 

Friday

Cincinnati

 

#5 Cincinnati

3/24/2000

St. Xavier  63

 

 St. Xavier (23-2) 55

9:00 (8)

 

 

 

 

3-16 6:15

Cincinnati

 

 

 

St. Xavier  46

 

 

Cincinnati

 

 

D

 Elder (19-4)  45

 

 

A

Dayton

 

Y

3-18 7:30

Cincinnati

T

 

St. Xavier  58

O

 

N

#3 Beavercreek (24-1) 46

 

 

 

 

Note:  Numbers preceding team names

 

 

3-16 8:00

 

indicate Final AP Rankings.

 

 

 

Beavercreek  42

 

 

 

 

 

Hamilton (14-11)  29

 

 

 

#6 Cincinnati Purcell

 

 

  Marian (21-3) 61

2000 OHSAA Boys Basketball

 

 

 

 

 

3-15 6:15

Cincinnati

Division II

 

 

 

Purcell Marian  58

 

 

Columbus

 

D

 Watterson (16-7) 46

 

A

Dayton

Y

3-18 3:00

Cincinnati

T

 

Purcell Marian  44

O

#2 Dayton

 

 

N

 Christian (23-0)  53

 

 

 

 

 

 

 

3-15 8:00

 

 

 

 

Dayton Christian  45

 

 

 

 

 

Bellefontaine (20-4) 42

 

 

Thursday

Cincinnati

 

Thornville

3/23/2000

Purcell Marian  74

 

 Sheridan (19-4)  43

11:00 (1)

 

 

 

 

 

 

3-15 6:15

 

OT

 

 

Cambridge  45

 

 

 

 

 

 

 

A

Cambridge (19-4) 49

 

 

 

T

Athens

 

 

H

3-18 7:30

 

 

E

 

Cambridge  41

 

N

#11 Greenfield

 

 

S

 McClain (19-4)  41

 

 

 

 

 

 

 

3-15 8:00

 

 

 

 

West Holmes  31

 

 

West

 

 

 Holmes (12-11)  46

 

 

Saturday

Warrensville

 

3/25/2000

Heights

 

Avon Lake (19-6) 60

11:00 (9)

State Champion

 

 

 

B

3-15 6:30

 

O

 

Avon Lake  52

 

W

Columbus

 

 

L

 Eastmoor (19-5) 50

 

 

I

Bowling Green

 

N

3-18 7:30

 

G

 

Lima Shawnee  70

 

 

#15 Lima

 

 

 

G

 Shawnee (19-5)  65

 

 

 

R

 

 

 

 

E

3-15 8:00

 

 

 

E

 

Lima Shawnee  69

 

 

N

 

 

 

 

#5 Willard (23-2)  59

 

 

 

Thursday

Warrensville

 

#18 Warrensville

3/23/2000

Heights  76

 

 Heights (21-2)  66

2:00 (2)

 

 

 

 

3-15 6:15

Warrensville

 

 

 

Heights  83

 

 

 

 

 

C

Canfield (16-7) 55

 

 

A

Canton

 

N

3-18 7:30

Warrensville

T

 

Heights  81

O

Cleveland

 

N

Benedictine(12-13) 57

 

Note:  Numbers preceding team names

 

 

 

 

indicate Final AP Rankings.

 

 

3-15 8:00

 

 

 

 

Wooster Triway 53

 

 

#1 Wooster

 

 

 Triway (24-0)  61

 

 

 

Cuyahoga Valley Chr.

 

 

Academy (15-8) 59

2000 OHSAA Boys Basketball

 

 

 

 

 

3-16 6:30

Cuyahoga Valley

Division III

 

 

 

Christian Academy 36

 

T

 

 

O

Elmwood (18-6)  48

 

L

Toledo

E

3-18 3:00

Lima Cental

D

 

Catholic  50

O

 

 

 

Ontario (20-3)  55

 

 

 

2 OT

 

 

 

3-16 8:15

Lima Central

 

 

 

Catholic  38

 

 

#12 Lima Central

 

 

 Catholic (20-4)  56

 

 

Friday

Jamestown

 

Jamestown

3/24/2000

Greeneview  55

 

 Greeneview (20-4)  53

11:00 (5)

 

 

 

 

 

 

3-16 6:15

Jamestown

 

 

 

 

Greeneview  58

 

 

 

Cincinnati

 

 

 

D

 Madeira (20-3)  51

 

 

 

A

Dayton

 

 

Y

3-18 12:00

Jamestown

 

T

 

Greeneview  51

 

O

Columbus

 

 

N

 Ready (20-4)  53

 

 

 

 

 

 

 

3-16 8:00

 

 

 

 

Versailles  49

 

 

 

 

 

Versailles (19-4)  70

 

 

Saturday

Akron St. Vincent-

 

3/25/2000

St. Mary

 

Newton Falls (19-5) 28

5:00 (11)

State Champion

 

 

 

 

3-16 6:15

Akron St. Vincent-

 

 

 

St. Mary   58

 

 

#1 Akron St. Vincent-

 

 

C

 St. Mary (24-0)  61

 

 

A

Canton

 

N

3-18 3:00

Akron St. Vincent-

 

T

 

St. Mary  63

 

O

#9 Cleveland Villa Angela/

 

 

 

N

 St. Joseph (17-6)  60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-16 8:00

Cleveland Villa Angela/

 

 

 

 

St. Joseph  51

 

 

 

Columbiana

 

 

 

Crestview (22-2)  44

 

 

 

Friday

Akron St. Vincent-

 

3/24/2000

St. Mary  73

 

Malvern (20-4)  64

2:00 (6)

 

 

 

 

3-16 6:15

 

 

 

Malvern  67

 

 

#14 Eastern

 

 

A

 Brown (24-0)  50

 

 

T

Athens

 

H

3-18 3:00

Canal

E

 

Winchester  53

N

#11 Canal

 

S

 Winchester (22-1)  91

 

Note:  Numbers preceding team names

 

 

3 OT

 

indicate Final AP Rankings.

 

 

3-16 8:00

Canal

 

 

 

Winchester  87

 

 

Wheelers- 

 

 

  burg (20-4) 86

 

 

 

Glouster

 

 

 Trimble (14-9)  45

2000 OHSAA Boys Basketball

 

 

 

 

 

3-14 6:15

Division IV

 

 

 

Lucas  60

 

C

 

 

O

#8 Lucas (21-2)  73

 

L

Columbus

U

3-17 7:30

Worthington

M

 

Christian  53

B

#1 Worthington

 

 

U

 Christian (24-0)  74

 

 

S

 

 

 

 

3-14 8:00

Worthington

 

 

 

Christian  78

 

 

Mowrystown

 

 

 Whiteoak (17-5)  48

 

 

Thursday

 

#11 Mechanics-

3/23/2000

St. Henry  58

 

  burg (21-3) 61

6:00 (3)

 

 

 

 

 

 

3-14 6:15

 

 

 

 

St. Henry  95

 

 

 

 

 

 

 

D

#7 St. Henry (21-2) 80

 

 

 

A

Dayton

 

 

Y

3-17 7:30

 

 

T

 

St. Henry  54

 

O

 

 

N

Tipp City Bethel (21-3) 61

 

 

 

 

 

 

 

3-14 8:00

 

 

 

 

Tipp City Bethel  78

 

 

 

 

 

Fort Loramie (17-7) 53

 

 

Saturday

 

3/25/2000

Fort Jennings

 

Stryker (20-3)  49

2:00 (10)

State Champion

 

 

 

 

3-14 6:30

 

 

 

Fort Jennings  67

 

 

#10 Fort

 

 

T

 Jennings (20-3)  66

 

 

O

Toledo

 

L

3-17 7:30

 

E

 

Fort Jennings 71

 

D

 

 

 

O

Kalida (19-4)  42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-14 8:15

 

 

 

 

 

Tiffin Calvert  61

 

 

 

#6 Tiffin

 

 

 

 Calvert (21-2)  58

 

 

 

Thursday

 

 

Southington

3/23/2000

Fort Jennings  64

 

 Chalker (18-5)  51

9:00 (4)

 

 

 

 

3-14 6:15

 

 

 

Richmond Heights 66

 

 

#15 Richmond

 

 

C

 Heights (23-1)  67

 

 

A

Canton

 

N

3-17 7:30

 

T

 

Berlin Hiland 56

O

#2 Berlin

 

N

  Hiland (23-1) 77

 

Note:  Numbers preceding team names

 

 

 

 

indicate Final AP Rankings.

 

 

3-14 8:00

 

 

 

 

Berlin Hiland 85

 

 

Jackson-

 

 

 Milton (12-11)  62

 

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM