Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

New

 

Knoxville (5-10) 39

Sectional Finals

District Semi-

District

2000

 

 

Finals

Finals

 

1

29-Feb

Wapakoneta Division IV

 

 

 

Minster  53

 

 

 

Brackets 1 & 2 at

Coldwater

 

Minster (11-6) 51

3-Mar

Minster  43

Brackets 3 & 4 at

Waynefield-Goshen

 

Marion

 

Local (15-1) 49

 

Ridgemont (8-8) 44

Wapakoneta

 

7-Mar

Minster  38

29-Feb

 

 

4

 

 

Allen East  54

 

 

 

 

 

 

Allen East (4-13) 62

3-Mar

Allen East  36

 

Hardin 

 

Fort

 

Northern (3-13) 47

 

Recovery (9-9) 38

Wapakoneta

 

10-Mar

St. Henry

29-Feb

 

2

 

 

New Bremen  54

 

District Champion

New 

 

 

to Dayton

Bremen (6-10) 54

3-Mar

St. Henry  106

 

Regional

 

 

 

St. Henry (16-2)  64

 

 

Spencerville(5-12)66

Wapakoneta

 

 

7-Mar

St. Henry  67

29-Feb

 

3

 

 

Spencerville 56

 

 

 

Upper

Ada (1-14) 46

3-Mar

Scioto Valley  71

Upper Scioto

Norwalk

Valley (11-5) 67

St. Paul (14-3) 58

 

Galion Division IV District

 

29-Feb

Hopewell-

 

21

 

 

  Loudon 45

Brackets 21 & 22 at

Port Clinton

 

Hopewell-

 

Brackets 23 & 24 at

Lexington

 

Loudon (10-6) 63

3-Mar

South Central  42

 

South 

 

  Central (9-9) 46

 

Crestline (4-13) 46

Galion

Colonel

 

7-Mar

   Crawford  40

29-Feb

Mansfield

 

 

24

 

 

  St. Peter's  43

 

 

Mansfield

 

Colonel

 

St. Peter's (6-10) 61

3-Mar

Crawford  49

 

Colonel 

 

Sandusky

  Crawford (9-8) 50

 

St. Mary's (8-10) 89

Galion

 

10-Mar

Lucas

22

29-Feb

Sandusky

 

 

 

  St. Mary's  56

 

District Champion

 

 

 

to Columbus

Monroeville(4-11) 52

3-Mar

Danbury  52

 

Regional

 

 

 

Mansfield

Danbury (12-5)  66

 

 

Christian (9-8) 58

Galion

 

 

7-Mar

Lucas  58

29-Feb

 

23

 

 

Plymouth  60

 

 

 

 

Plymouth (11-7) 75

3-Mar

Lucas  62

 

Lucas (16-2)  66

 

 

 

 

North

 

  Central (4-13) 48

Sectional Finals

District Semi-

District

2000

 

 

Finals

Finals

 

13

29-Feb

Napoleon Division 4 Dist.

 

 

 

North Central 45

 

 

 

Brackets 13 & 14 at

Bryan

 

Antwerp (0-19) 36

3-Mar

Edgerton  44

Brackets 15 & 16 at

Wauseon

 

 

 

Edgerton (11-7) 62

 

Holgate (13-5) 69

Napoleon

 

7-Mar

Stryker  72

29-Feb

 

 

16

 

 

Holgate 46

 

 

 

 

 

 

Pettisville (4-13) 50

3-Mar

Stryker  68

 

 

 

Stryker (15-3) 56

 

Edon (10-8) 56

Napoleon

 

10-Mar

Stryker

29-Feb

 

14

 

 

Edon  71

 

District Champion

 

OT

 

to Toledo

Montpelier (5-11) 52

3-Mar

Edon  60

 

Regional

 

 

 

Hicksville (10-7) 70

 

 

Hilltop (10-7) 51

Napoleon

 

 

7-Mar

Edon  58

29-Feb

 

15

 

 

Fayette 50

 

 

 

 

Fayette (10-8) 54

3-Mar

Fayette  58

 

Ayersville (13-4) 48

Lincolnview (11-6) 67

 

Elida Division 4 District

 

29-Feb

 

5

 

 

Lincolnview  54

Brackets 5 & 6 at

Van Wert

 

Convoy

 

Brackets 7 & 8 at

Lima Bath

 

Crestview (8-8) 59

3-Mar

Fort Jennings  74

 

 

Fort Jennings (15-2) 57

 

Lima Perry (12-6) 52

Elida

 

7-Mar

Fort Jennings  71

29-Feb

 

 

8

 

 

Lima Perry  63

 

 

 

 

 

 

Riverdale (5-13) 35

3-Mar

Lima Perry  52

 

 

 

Arlington (12-6)  36

 

Elida

10-Mar

Fort Jennings

Delphos

 

St. John's (8-8)  72

 

District Champion

 

Delphos

 

to Toledo

6

3-Mar

St. John's  71

 

Regional

 

 

 

Cory-

Ottoville (6-12)  38

 

 

Rawson (8-9) 81

Elida

Delphos

 

7-Mar

St. John's  59

29-Feb

 

7

 

 

Cory-Rawson  67

 

Waynesfield-

 

Lima Temple

Goshen (4-13) 54

3-Mar

Christian  54

Lima Temple

 

Christian (15-2) 70

 

 

 

 

 

Leipsic (2-15) 36

Sectional Finals

District Semi-

District

2000

 

 

Finals

Finals

 

9

29-Feb

L-B Division IV District

 

 

 

Continental  27

 

 

 

Brackets 9 & 10 at

Ottawa

 

Continental(5-11) 56

3-Mar

Kalida  66

Brackets 11 &12 at

Springfield

 

 

 

Maumee Valley

Kalida (13-4)  44

 

Cntry Day (3-14) 60

Liberty-Benton

 

7-Mar

Kalida  41

29-Feb

 

 

12

 

 

Toledo Christian 61

 

 

Toledo

 

 

 

Christian (6-11) 83

3-Mar

Gibsonburg  50

 

 

 

Gibsonburg(7-11)86

 

McComb (14-3) 66

Liberty-Benton

 

10-Mar

Kalida

29-Feb

 

10

 

 

McComb 71

 

District Champion

Pandora-

 

 

to Toledo

 Gilboa (11-6) 60

3-Mar

McComb  59

 

Regional

 

 

 

Liberty

Miller City (10-7) 60

 

 

 Center (8-8) 68

Liberty-Benton

 

 

7-Mar

McComb  40

29-Feb

 

11

 

 

Liberty Center  59

 

Cardinal

 

 

Stritch (5-11) 50

3-Mar

Liberty Center  44

Ottawa 

Fostoria St.

 Hills (5-11) 36

Wendelin (5-12) 47

 

Fostoria Division IV District

 

29-Feb

 

17

 

 

Carey  47

Brackets 17 & 18 at

Findlay

 

 

 

Brackets 19 & 20 at

Hopewell-Loudon

 

Carey (5-12) 52

3-Mar

Van Buren  44

 

 

Fremont St.

Van Buren (7-10) 68

 

Joseph (12-6) 49

Fostoria

 

7-Mar

New Riegel  60

29-Feb

Fremont

 

 

20

 

 

St. Joseph  65

 

 

 

 

 

 

Old Fort (9-9)  46

3-Mar

New Riegel  47

 

 

 

North

New Riegel (14-3) 70

 

 Baltimore (7-9) 72

Fostoria

 

10-Mar

Tiffin Calvert

18

 

 

29-Feb

 

North Baltimore 50

 

District Champion

 

 

 

to Toledo

Arcadia (4-14) 63

3-Mar

Vanlue  48

 

Regional

 

 

 

Vanlue (7-10) 69

 

 

Bettsville (3-14) 28

Fostoria

 

 

7-Mar

Tiffin Calvert  74

29-Feb

 

19

 

 

Buckeye Central 67

 

 Buckeye

 

 

 Central (1-18) 45

3-Mar

Tiffin Calvert  55

Tiffin 

  Calvert (16-1) 81

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM