Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

 

Huron (9-8) 63

Sectional Finals

District Semi-

District

2000

 

 

Finals

Finals

 

9

29-Feb

Ashland Division III District

 

 

 

Huron  63

 

New 

 

Brackets 9 & 10 at

Norwalk

 

London (5-12) 42

3-Mar

Huron  42

Brackets 11 &12 at

Galion

 

Ashland

 

Crestview (14-3) 61

 

Wynford (14-4) 55

Ashland

 

7-Mar

Wynford  50

29-Feb

 

 

12

 

 

Wynford  73

 

 

 

 

 

 

Bucyrus (8-9) 48

3-Mar

Wynford  58

 

 

 

Milan

Mohawk (3-14) 55

 

Edison 8-10) 59

Ashland

 

10-Mar

Ontario

29-Feb

 

10

 

 

Milan Edison 58

 

District Champion

Collins Western

 

 

to Toledo

Reserve (5-12) 42

3-Mar

Milan Edison  37

 

Regional

 

 

 

Margaretta (8-9) 49

 

 

Clear Fork (8-9) 62

Ashland

 

OT

7-Mar

Ontario  53

29-Feb

 

11

 

 

Seneca East 62

 

Seneca 

 

 

East (9-7) 66

3-Mar

Ontario  58

 

Delphos

Ontario (13-3) 83

Jefferson (6-11) 40

 

Napoleon Division III District

 

29-Feb

Delphos

 

1

 

 

  Jefferson   44

Brackets 1 & 2 at

Elida

 

Columbus

 

Brackets 3 & 4 at

Defiance

 

Grove (4-12) 32

3-Mar

Bluffton  66

 

 

Bluffton (16-2)  70

 

Napoleon

9-Mar

Bluffton 37

Patrick

 

 

  Henry (13-4) 65

 

 

 

 

 

4

3-Mar

Patrick Henry  48

 

 

 

Fairview (4-14)  53

 

Parkway (6-10) 56

Napoleon

Lima

 

11-Mar

Central Catholic

2

29-Feb

 

 

 

Coldwater  48

 

District Champion

 

 

Lima

 

to Toledo

Coldwater (10-6) 64

3-Mar

Central Cath. 38

 

Regional

Lima Central

 

 

Catholic (14-4) 64

 

 

Tinora (5-12) 31

Napoleon

Lima

 

9-Mar

Central Cath. 58

29-Feb

 

3

 

 

Archbold  49

 

 

 

 

Archbold (7-11) 58

3-Mar

Wayne Trace 37

Wayne

Trace (14-3) 56

 

 

 

 

 

Northwood (4-14) 41

Sectional Finals

District Semi-

District

2000

 

 

Finals

Finals

 

5

29-Feb

Owens Division III District

 

 

 

Genoa  43

 

 

 

Brackets 5 & 6 at

Sylvania Northview

 

Genoa (8-9) 67

3-Mar

Swanton 44

Brackets 7 & 8 at

Old Fort

 

 

 

Swanton (8-10) 50

 

Owens College

9-Mar

Swanton 55

Liberty-

 

 

 

Benton (16-1) 79

 

 

 

 

 

8

3-Mar

Liberty-Benton 38

 

 

 

Lakota (1-17) 39

 

Owens College

11-Mar

Elmwood

 

Evergreen (13-5) 89

 

District Champion

 

 

to Toledo

6

3-Mar

Evergreen 50

 

Regional

 

 

 

Delta (1-17) 57

 

 

Eastwood (8-9) 47

Owens College

 

 

9-Mar

Elmwood 58

29-Feb

 

7

 

 

Eastwood  47

 

 

 

 

Woodmore (10-7) 42

3-Mar

Elmwood 53

 

Elmwood (12-5) 53

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM