Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Lima

 

 

   Bath (3-14) 70

Sectional Finals

District Semi-

District

2000

 

 

OT

Finals

Finals

 

1

29-Feb

BGSU Division I District

 

 

 

 

Lima Bath  38

 

 

 

 

Brackets 1 & 2 at

 Lima Senior

 

St. Marys (4-14) 65

 

Brackets 3 & 4 at

 Sylvania Southview

 

 

3-Mar

Lima Shawnee  79

 

 

 

 

 

 Lima

 

 

 

Shawnee (12-5) 72

 

 

 

 

 

BGSU

9-Mar

Lima Shawnee 62

 

Rossford (2-15) 31

 

 

 

 

 

 

4

1-Mar

 

 

 

 

 

Wauseon  60

 

 

 

 

 

 

 

Wauseon (13-4) 50

 

 

 

 

 

 

3-Mar

Napoleon  69

 

Fostoria (4-12) 47

 

 

 

 

 

 

4

1-Mar

 

 

 

 

 

Napoleon  72

 

 

 

 

 

Napoleon (12-5) 70

 

BGSU

11-Mar

Lima Shawnee

Van Wert (11-7) 57

 

 

 

District Champion

2

1-Mar

 

to Bowling Green

 

 

Van Wert  54

 

Regional

 

 

 

Elida (8-9) 49

 

 

 

 

 

3-Mar

Van Wert  49

 

Paulding (7-11) 54

 

 

 

 

 

 

 

2

1-Mar

 

 

 

 

 

Ottawa-Glandorf 52

 

 

Ottawa-

 

 

 Glandorf (13-5) 68

 

 

BGSU

 

9-Mar

Van Wert  55

Lake (8-9) 20

 

 

 

3

29-Feb

 

 

 

Otsego  56

 

 

 

 

Otsego (16-1) 49

 

 

 

 

3-Mar

Bryan  47

Bryan (12-6) 63

 

 

OT

 

3

29-Feb

 

 

 

Bryan  62

Oak 

Harbor (11-6) 57

 

 

 

 

 

 

 

Clyde (3-14) 94

Sectional Finals

District Semi-

District

2000

 

 

 

Finals

Finals

 

5

29-Feb

Ashland Division II Dist.

 

 

 

 

Clyde  43

 

 

 

 

Brackets 5 & 6 at

 Sandusky

 

Bellevue (10-8) 79

 

Brackets 7 & 8 at

 Bucyrus

 

 

3-Mar

Norwalk  46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Norwalk (10-8) 48

 

 

 

 

 

Ashland

9-Mar

Norwalk  30

 

Shelby (9-9) 54

 

 

 

 

 

 

8

29-Feb

 

 

 

 

 

Shelby  56

 

 

 

 

 

 

 

Kenton (4-14) 45

 

 

 

 

 

 

3-Mar

Shelby  44

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lexington (10-8) 39

 

 

 

 

 

Ashland

Port

11-Mar

Willard

  Clinton (6-11) 79

 

 

 

District Champion

6

29-Feb

 

to Bowling Green

 

 

Port Clinton  62

 

Regional

 

 

 

Vermilion (3-13) 47

 

 

 

Sandusky

 

3-Mar

Perkins 51

 

 

 

 

 

2 OT

 

Sandusky

 

 

 

Perkins (11-6)  80

 

 

 

 

 

 

Ashland

 

9-Mar

Willard  61

Willard (16-2) 35

 

 

 

7

29-Feb

 

 

 

Willard  55

 

 

 

 

Galion (4-13) 34

 

 

 

 

3-Mar

Willard  54

 

 

 

 Upper

 

 Sandusky (2-15) 38

 

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM