Home
Elmwood Boys Basketball
ElmwoodBasketball.com
"First Page" Archive
The "Photo Page"
E-Mail Webmaster


Since the fall of  2004 Davey1 has featured the most complete collection of Ohio Boys High School Basketball Schedules and results that can be found in one place anywhere on the internet.  We have gathered all of the schedules from the schools in the OHSAA Northwest District.  Nowhere else will you find the amount of information that we present here.

 

 

Read about our website in this Lima News article, published on February 17, 2005.
 

 

 

Sectional Semi-

Sectional Finals

District Semi-

District

2000

Finals

Finals

Finals

Sylvania

Toledo Division I District

Northview (14-3) 47

OT

Sylvania

Brackets 5, 6, 7 & 8

at BGSU

5

02-Mar 6:30

Northview  46

Sylvania

 

Southview (7-9)  43

 

BGSU

6-Mar

Toledo Scott  57

6:30

 

Toledo Scott (10-5) 72

 

 

 

 

 

5

04-Mar 11:00

Toledo Scott 54

 

Toledo Central

 

 Catholic (6-11)  61

 

Toledo Univ.

11-Mar

Toledo Scott

Toledo

1:30

St. Francis (14-2)  61

 

District Champion

 

Toledo

 

to Toledo

6

02-Mar 8:30

St. Francis 61

 

Regional

 

 

 

Toledo Start (9-6) 49

 

 

BGSU

Toledo

Toledo

6-Mar

St. Francis  50

Woodward (5-12) 68

8:30

Oregon Clay (7-11) 60

 

Toledo

 

04-Mar 1:00

Whitmer  49

6

29-Feb 6:30

 

 

 

Toledo Whitmer  74

Toledo

Whitmer (7-9) 76

Toledo

 Bowsher (9-8) 73

 

Toledo

7

03-Mar 6:30

Bowsher 53

Anthony

 

 Wayne (5-12)  54

 

BGSU

Toledo

8-Mar

St. John's  54

6:30

 

Perrysburg (9-8) 59

 

 

 

Toledo

 

7

04-Mar 6:00

St. John's  69

 

Toledo

 

St. John's (10-7)  62

 

Toledo Univ.

11-Mar

Toledo Libbey

Toledo

4:00

 Rogers (4-13)  60

 

District Champion

 

 

to Toledo

8

03-Mar 8:30

Toledo Libbey  75

 

Regional

Toledo 

 

 

 Libbey (16-0) 81

 

 

BGSU

 

8-Mar

Toledo Libbey 57

Toledo

Maumee (9-8)  62

8:30

 Waite (7-10) 39

 

 

 

04-Mar 8:00

Maumee  46

8

29-Feb 8:30

 

 

 

Springfield  51

 

Springfield (8-7) 58

 

 

 

 

 

Sandusky(13-4) 84

Sectional Finals

District Semi-

District

2000

 

 

Finals

Finals

 

1

29-Feb

Toledo Division I District

 

 

 

Sandusky  62

 

Tiffin 

 

Brackets 1 & 2 at

 Willard

 

Columbian (9-8) 49

3-Mar

Mansfield, Sr.  72

Brackets 3 & 4 at

 Liberty Benton

 

Mansfield 

2 OT

Senior (17-1) 94

 

Ashland (13-5) 75

Willard

 

8-Mar

Mansfield Sr. 96

29-Feb

 

 

2

 

 

Ashland  61

 

2 OT

Mansfield

 

 

 

Madison  (6-12) 62

3-Mar

Fremont Ross  69

 

Fremont

 

Wapa-

Ross (14-3)  64

 

koneta (7-9) 52

Toledo Univ.

 

11-Mar

Mansfield Sr.

29-Feb

11:00

3

 

 

Bowling Green  47

 

District Champion

Bowling

 

 

to Toledo

Green (9-8) 55

3-Mar

Lima, Sr.  77

 

Regional

 

 

 

Lima Sr. (17-2)  88

 

 

Findlay (12-4) 52

Liberty-Benton

 

 

8-Mar

Lima Sr. 92

29-Feb

 

4

 

 

Defiance  52

 

 

 

 

Defiance (9-9) 59

3-Mar

Celina  68

 

Celina (13-5)  59

 

 

 


Links

History of the Ashland District 1971-
History of the BGSU Division 2 and Napoleon Division 4 District 1971-2010
State Tournament History of NW Ohio Teams 2005-

External Links

Northwest Ohio District 7 Basketball Coaches
North Central Ohio Basketball
The Fish Report

... 

web statistics
...
Last Updated: January 14, 2022 12:00 PM